Západní Sumatra – jižní Jáva – Bali – Flores – Gili Meno – Sulawesi – východní Sumatra
Indonésie je největším souostrovím světa, rozkládá se na více něž 17 000 ostrovech, z toho je přes 6 000 obydlených. Obyvatelé souostroví patří k mnoha etnickým, jazykovým a náboženským skupinám. Přes velkou hustotu zalidnění zde nalezneme oblasti divočiny s jednou z nejpestřejších biodiverzit světa. Svou rozmanitostí a krásou splní Indonésie i ty nejnáročnější sny každého cestovatele.
Ostrov Sumatra
Ostrov je rozdělen do dvou částí, rovníkem. Sopečná činnost na Sumatře má za následek kromě devastace také vznik velmi úrodné půdy a krásné krajiny. Jednou z nejkrásnějších oblastí, vytvořenou sopečným výbuchem na Sumatře, je jezero Toba a regiony, které jej obklopují. Přes Sumatru také prochází tzv. „Pacifický kruh ohně“, který má tvar podkovy o délce 40.000 km. V této oblasti se vyskytuje velké množství zemětřesení a vulkanické činnosti na dně pacifického oceánu. Nachází se zde 75% (aktivních a spících) vulkánů na světě. Většina ostrova Sumatra byla dříve pokryta obrovským tropickým pralesem.
Bukittinggi
Je druhé největší město na Západní Sumatře a je turistickým centrem. Většina návštěvníků Indonésie, ostrova Sumatra, zařazuje toto místo do svého cestovatelského harmonogramu. Místní obyvatelé ho nazývají Kota Jam Gedang, protože v samém centru města je krásná věž s hodinami, která byla vystavěna v průběhu holandského období. Město Bukittinggi leží v nadmořské výšce 930 metrů, má chladné, výrazně horské klima. V jeho okolí se nachází tři vulkány: Sago, Singgalang a Merapi. Městečko Bukittinggi je dodnes centrem kultury etnika Minangkabau, jemuž vládnou ženy. V tradičních vesničkách v okolí města se lze dodnes setkat s touto zajímavou kulturou. Místní rušný trh pak nabízí možnost ochutnat výpěstky sklízené na okolních úrodných svazích. Vedle vesniček Minangkabauců se nedaleko Bukittinggi nacházejí i přírodně zajímavé oblasti jezera Maninjau a údolí Harrau.
Ostrov Belitung
je indonéský ostrov nacházející se v Karimatském průlivu mezi velkými ostrovy Sumatra a Borneo. Spolu se sousedním větším ostrovem Bangka a řadou menších ostrovů tvoří provincii Bangka-Belitung. Největším městem je Tanjung Pandan na západním pobřeží. Ostrov je převážně nížinatý, nejvyšším bodem je Tajam s přibližně 500 metry. Jednou z důležitých složek místní ekonomiky je těžba cínu, ložiska tohoto kovu jsou rozeseta také na dalších místech v oblasti Malajského poloostrova a přilehlé části Indonésie. Dalším typickým produktem je pepř.
Ostrov Jáva
Nejrozvinutější a nejhustěji obydlený ostrov indonéského souostroví. Vykazuje všechny typické znaky asijské společnosti zažívající rychlý rozvoj. Jáva je domovem pro 60% obyvatel Indonésie a je kulturním a politickým srdcem země. Přitom stále ještě nabízí i mnoho přírodních krás jakou jsou činné vulkány, náhorní plato Dieng či tropická džungle v NP Pangandaran. Někdejší hinduisticko-buddhistické impérium dosáhlo svého vrcholu právě na Jávě a zanechalo po sobě takové architektonické skvosty, jakými jsou chrámy Borobudur a Prambanan. Kulturní metropolí Jávy je Yogyakarta.V současné době zde však převažuje islám.
Borobudur
Chrámový komplex mahájánového buddhismu na nejlidnatějším ostrově zvaném Jáva, který pochází z 9. století. Při návštěvě Indonésie patří mezi vyhlášená místa. V roce 1991 byla stavba přijata mezi památky světového dědictví UNESCO. Chrámový komplex je nejnavštěvovanější indonéskou turistickou atrakcí.
Prambanan
Největší hinduistický chrámový komplex v ostrovní zemi jakou je Indonésie a současně jeden z největších v jihovýchodní Asii. Leží na ostrově Jáva a byl postaven kolem roku 850. Je ukázkou typické hinduistické chrámové architektury, které vévodí 47 m vysoký centrální chrám. Celý komplex se skládá z osmi hlavních chrámů a přibližně 250 menších svatyň různých velikostí.
Ostrov Flores
je zajímavý zbytky mlžného pralesa pod sopkou Ranaka. Vulkán Keli Mutu je jednou z nejkrásnějších indonésských přírodních rezervací s třemi kráterovými jezery, které neustále mění barvu hladiny s postupujícím denním světlem. Jak na ostrově, tak i v jeho okolí je k vidění mnoho zajímavých věcí. Jendou z nich je návštěva Národního parku Komodo, kde žije známý varan komodský drak. Také jsou v tomto národním parků vyhlášené potápěčské lokality a možnost šnorchlování. Národní park se rozkládá hlavně na dvou ostrovech Komodo a Rinca.
Ostrov Bali
Pro mnoho turistů je tento ostrov synonymem tropického ráje. Jeho malebnost téměř vyvolává dojem malované divadelní kulisy – rýžová políčka na úbočích připomínající obří schody, vulkány tyčící se do mraků, tropické lesy překypující bujnou vegetací, písčité pláže omývané teplými vodami Indického oceánu, bohatý podmořský svět. Návštěvníci mohou obdivovat jeden z nejkrásnějších ostrovů na světě a zároveň být svědky nejrůznějších náboženských obřadů a folklorních kulturních slavností. Kulturním centrem Bali je městečko Ubud, zde můžete spatřit řemeskníky při práci nebo představení tradičních tance jako je Kecak, Legong či Barong. Velmi navštěvované jsou hinduistické chrámy. Mezi nejznámější patří Ulu Watu, Pura Kehen, Pura Dalem, Kintamani či Tanah Lot na jižním cípu ostrova. Pro místní má největší význam chrámový komplex Besakih na úbočí hory Agung.
Ostrov Sulawesi
Ostrov patří k souostroví Velké Sundy. Historií našlapaná oblast s mystickou atmosférou. Pestrá krajina s džunglí, vápencovými skalisky, rýžovými terasami, políčky bavlny, kávovníky… Ostrov má dlouhé členité pobřeží, a to ho předurčilo stát se domovem legendárních námořníků a stavitelů lodí – Makasarů a Bugiů, Bugisanů i tzv. mořských cikánů, Bajauů, lovců a rybářů. Země Torajů – Tana Toraja – ve střední části jižního Sulawesi je známá svými ojedinělými pohřebními slavnostmi, skalními hroby Lemo, Londa či dobytčími trhy a nezaměnitelnými střechami obytných domů.